ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп призова в петък американския Върховен съд да отложи влизането в сила на закона, предвиждащ социалната мрежа "ТикТок" да бъде забранена на територията на САЩ, съобщиха агенциите, цитирани от БТА.
"Делото задава безпрецедентно и сложно противоречие между правото на свобода на словото, от една страна, и външната политика и съображенията, свързани с националната сигурност, от друга", се казва в искането на бъдещия лидер на САЩ до съда. "Подобно отлагане ще даде изключително важната възможност на президента Тръмп за намиране на политическо решение, което може да премахне необходимостта съдът да се произнася по толкова значими от конституционна гледна точка въпроси."
В писмото изрично се подчертава, че републиканецът не взема никаква страна по делото, посочва Ройтерс.
Преди това ръководството на "ТикТок" също реши да поиска от Върховния съд да отложи действието на закона, според който социалната мрежа може да бъде забранена в САЩ.
Платформата трябва да бъде продадена или блокирана до 19 януари 2025 г., деня преди Тръмп да встъпи в длъжност. Управляващите социалната мрежа и китайската компания майка на платформата, "БайтДенс" (ByteDance), застъпват тезата, че подобна мярка нарушава конституционното право на 170 милиона потребители на „ТикТок“ в САЩ на свобода на словото.
Тръмп е казвал, че има "топло отношение" към тази социална мрежа, тъй като гласовете на потребителите ѝ сред младите американци му помогнаха да спечели президентските избори през ноември.
Подкрепата на Тръмп за „ТикТок“ е обрат в сравнение с 2020 г., когато той се опита да блокира приложението в САЩ и да наложи продажбата му на американски компании заради китайските му собственици, посочва Ройтерс.
Някои анализатори твърдят, че Тръмп оказва помощ на „ТикТок“, защото социалната мрежа му е помогнала да събере подкрепата на младите избиратели по време на кандидатпрезидентската си кампания. Президентът на САЩ Джо Байдън обаче регистрира акаунт в „ТикТок“ през февруари, около четири месеца по-рано от Тръмп, докато вицепрезидентката Камала Харис регистрира акаунта си преди да стане кандидат за президент. Всъщност Тръмп активно настояваше за забрана на „ТикТок“ през последния си мандат от 2016 г. до 2020 г., припомня в. „Чайна дейли“.
Това показва и значителните усилия на компанията да си проправи път към Тръмп и неговия екип по време на президентската кампания.
Преди да направи изявлението си Тръмп се срещна с главния изпълнителен директор на „ТикТок“ Шоу Цзъ Чу през този месец, часове след като новоизбраният президент изрази мнение, че има „топло отношение“ към приложението и че предпочита да позволи на „ТикТок“ да продължи да работи в САЩ поне за известно време.
Новоизбраният президент също така заяви, че по време на президентската си кампания е получил милиарди гледания в платформата на социалната медия.
Данните сочат, че от 2020 г. насам тримесечният обем на изтеглянията на „ТикТок“ в САЩ е надминал този на местните приложения за социални медии като „Екс“(бивш „Туитър“), „ЮТюб“, „Фейсбук“, „Инстаграм“ и „Снапчат“, посочва „Чайна дейли“.
Отделно от това защитниците на свободата на словото заявиха пред Върховния съд в петък, че американският закон срещу „ТикТок“ напомня за цензурните режими, въведени от авторитарните врагове на САЩ.
Според министерството на правосъдието на САЩ китайският контрол върху "ТикТок" е трайна заплаха за националната сигурност, становище, подкрепяно и от повечето американски конгресмени.
„ТикТок“ настоява, че правосъдното ведомство преувеличава връзките на платформата с Китай, и добавя, че софтуерът ѝ за препоръчване на съдържание и събираните от нея данни за потребителите се съхраняват на облачни сървъри в САЩ, а решенията, засягащи американските потребители на социалната мрежа, също се вземат на територията на САЩ.